Consiliul Județean Cluj a cofinanțat achiziția unui nou echipament medical pentru Institutul Regional de Gastroenterologie-Hepatologie „Prof. Dr. Octavian Fodor” din Cluj-Napoca, unitate sanitară din subordinea Ministerului Sănătății.
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Dotarea cu tehnologii moderne este indispensabilă pentru un act medical de cea mai bună calitate. Vom continua să investim în sănătate și să sprijinim financiar instituțiile spitalicești clujene pentru ca acestea să poată răspunde cât mai bine solicitărilor și necesităților pacienților.”
Echipamentul, pentru care forul administrativ județean a alocat, din bugetul propriu al instituției, suma de 200.000 de lei, este un scaner de lame histopatologice.
Acesta a fost deja livrat și este utilizat în cadrul Serviciului de Anatomie Patologică.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției, companiei sau agenției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația BizPLUS.ro, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe bizplus.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Mai mult de opt din 10 mame și gravide cu vârsta sub 18 ani nu mai merg la școală, iar patru din 10 gravide și mame minore nu accesează alte servicii medicale, cu excepția medicinii […]
2.000 de studenți de la patru universități din București – Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”, Universitatea din București, Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară și Universitatea Politehnică – se pot testa gratuit […]
Ministerul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la Spitalul Județean Piatra Neamț. În anul 2023, în Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț au fost efectuate două controale în cadrul acțiunilor tematice de control […]
Be the first to comment