Spitalul de Boli Infecțioase Cluj-Napoca. FOTO CJC
Consiliul Județean Cluj a finanțat achiziționarea unor noi echipamente medicale pentru Spitalul Clinic de Boli Infecțioase, unitate sanitară aflată în subordinea forului administrativ județean.
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Investițiile constante în sănătate sunt indispensabile pentru asigurarea celor mai complexe examinări, intervenții și tratamente. Noile dotări vor contribui, cu siguranță, la creșterea calității actului medical, precum și la funcționarea optimă a instituției spitalicești.”
Echipamentele recent achiziționate sunt un ecocardiograf, un laser CO2 fracțional și 80 de console pentru distribuția fluidelor medicale. Pentru cumpărarea acestora, forul administrativ județean a alocat, din bugetul propriu, suma de 570.000 de lei.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției, companiei sau agenției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația BizPLUS.ro, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe bizplus.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
„Donează sânge și câștigăm cu toții, inclusiv tu, donatorule!” Acesta este mesajul pe care l-au transmis cele 400 de femei care au format Galeria pentru viață, pe 28 martie, pe Arena Națională, la meciul România-Belarus, […]
Sunt doar câteva zeci de cazuri în România. Vorbim de Hemoglobinurie paroxistică nocturnă(HPN), o boală gravă, cronică, extrem de rara, cu o evoluție lentă dar care devine mortală în lipsa unui tratament. Pacienții care suferă […]
În 2019, vârsta medie de începere a utilizării internetului era de 9 ani, în timp ce în 2023 aceasta a scăzut la 8,2 ani. Aceasta este semnificativ mai scăzută la respondenții sub vârsta de 12 […]
Be the first to comment