Parteneriat pentru extinderea serviciilor oncologice și de imagistică medicală în vestul țării

RMN. FOTO Asociația OncoHelp

Asociația OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp Timișoara și rețeaua națională de imagistică Medima vor deschide cel mai important centru imagistic din Banatul Montan.

PET-CT, RMN, Computer Tomograf, mamografie 3D cu tomosinteză și radiologie. Acestea sunt investigațiile imagistice ce vor putea fi făcute în noul centru care va fi deschis la Reșița.

Proiectul face parte din strategia de dezvoltare regională a Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp și are ca obiectiv creșterea accesului pacienților din Caraș-Severin, și nu numai, la servicii moderne de imagistică medicală, extrem de importante pentru stabilirea și monitorizarea bolnavilor cu cancer.

Centrul medical Medima, care va funcționa în viitorul spital al Asociației OncoHelp, va fi dotat cu echipamente de ultimă generație. Un aparat PET-CT ce poate depista tumori de mici dimensiuni și ajută la identificarea metastazelor și la stabilirea unui diagnostic rapid. Un RMN 1,5 Tesla cu tehnologii de inteligență artificială avansate. Un Computer Tomograf performant și un mamograf 3D cu tomosinteză.

„Am anunțat la începutul acestui an că urmează o importantă perioadă de dezvoltare regională a Asociației OncoHelp. Reșița este una dintre direcțiile spre care ne-am îndreptat. Construim acolo un spital pentru pacienții oncologici din Banatul Montan, pentru că vrem ca pacienții oncologici să aibă acces cât mai rapid atât la tratament, cât și la investigații medicale. Parteneriatul cu Medima vine în completarea dezvoltării spitalului OncoHelp din Reșița și reprezintă un pas important pentru integrarea serviciilor oncologice cu cele imagistice, dar și pentru accesul pacienților din Caraș-Severin la investigații avansate de medicină nucleară. Astfel, bolnavii de cancer nu vor mai fi nevoiți să facă zeci de drumuri la Timișoara. În plus, va fi primul PET-CT din Banatul Montan.”, spune Valeriu Borugă, manager Asociația OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp.

Parteneriatul marchează un pas strategic important pentru extinderea Medima în vestul țării și consolidează poziționarea rețelei ca partener de imagistică medicală pentru oncologia avansată.

„Parteneriatul cu OncoHelp reprezintă mai mult decât deschiderea unei noi clinici Medima. Construim, împreună, un model integrat de îngrijire oncologică, în care imagistica avansată devine parte esențială din traseul pacientului, de la diagnostic rapid și precis până la deciziile terapeutice multidisciplinare. Faptul că Medima devine partenerul de imagistică al singurului centru acreditat ESMO din România confirmă direcția strategică a rețelei noastre și standardul medical pe care îl dezvoltăm în regiune”, spune Vlad Ardeleanu, CEO & Co-Founder Medima.

Noua clinică va funcționa în Spitalul Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp de pe Calea Caransebeșului nr. 14A din Reșița, odată cu finalizarea investiției din clădirea existentă.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției, companiei sau agenției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația DRnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe DRnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*